• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

Kolektory słoneczne

Słońce jest życiem, a energia słoneczna - energią przyszłości, którą dzięki urządzeniom słonecznym możesz bardzo łatwo wykorzystać do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zastosowanie systemów słonecznych, to także duże oszczędności w domowym budżecie.

Wykorzystując energię słoneczną, można zaoszczędzić nie tylko cenne paliwa, ale także obniżyć koszty ogrzewania i chronić środowisko naturalne.

Już przy powierzchni kolektorów wynoszącej 6m2 ograniczasz roczną emisję CO2 o ok 1000kg. Technika słoneczna ma bardzo szerokie zastosowanie. Stosowane są najczęściej do ogrzewania wody użytkowej, basenowej jak również do wspomagania ogrzewania.

Firma WASTA w swojej ofercie posiada zarówno kolektory próżniowe jak i kolektory płaskie, ale także całe systemy słoneczne.

Za pomocą instalacji słonecznej można pokryć ogromną część zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w roku, co więcej w okresie letnim instalacja słoneczne pokrywa to zapotrzebowanie z nawiązką.

Nasze systemy słoneczne służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oparte na kolektorach płaskich oraz próżniowych zaprojektowane są tak, aby instalacja grzewcza i c.w.u. była bardzo efektywna i jednocześnie najbardziej oszczędna. Każdy element zestawu został dobrany w taki sposób, aby jak najlepiej współpracować z pozostałymi częściami całej instalacji słonecznej.

Pakiety słoneczne działają efektywnie jako samodzielny system do podgrzewania wody użytkowej, ale również sprawdzają się znakomicie we współpracy z gazowymi kondensacyjnymi centralami grzewczymi, ale także pompami ciepła c.w.u. typu powietrze woda czy kotłami na paliwo stałe. Aby w pełni zabezpieczyć potrzeby energetyczne związane z przygotowaniem c.w.u., niezależnie od instalacji słonecznej, należy uwzględnić konwencjonalne źródło ciepła. Mogą bowiem się zdarzyć dłuższe okresy złej pogody, w czasie których również musi zostać zapewniony komfort c.w.u.

Instalacje słoneczne firmy WASTA są do tego doskonale przygotowane.

Pozostałe elementy zestawu solarnego:
 • Próżniowy

  W kolektorach tego typu stosowana jest technologia HEAT PIPE, dzięki której urządzenia są efektywne również w mroźne, ale słoneczne dni.

  Nośnikiem ciepła jest tu płyn solarny, który odbiera energię od ogrzanej przez słońce miedzianej rurki zamkniętej wewnątrz szklanej tuby.

  Próżnia zawarta wewnątrz szklanych rur zapewnia minimalne straty ciepła do otoczenia. Kolektory próżniowe oferowane przez naszą firmę posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty gwarantujące ich najwyższy standard.

 • Płaski

  Jest to układ cienkich rurek przymocowanych do absorbera pokrytego powłoką selektywną. Ciecz płynąca przez rurki ogrzewa się od rozgrzanego absorbera.

  Całość zamknięta jest w szczelnej obudowie. Kolektory płaskie oferowane przez firmę WASTA charakteryzują się ok 85% sprawnością. Ich budowa zapewnia długotrwałą sprawność, a odpowiednia izolacja redukuje straty ciepła do otoczenia. Podobnie jak kolektory próżniowe, kolektory płaskie posiadają liczne europejskie certyfikaty jakości.

 • Zasobnik solarny

  - służy do magazynowania podgrzewanej przez kolektory wody
  - posiada dwie wężownice umożliwiające podgrzewanie wody przez dwa źródła
  - odpowiednia izolacja z pianki poliuretanowej zabezpiecza przed stratami ciepła, a obudowa z tkaniny typu skay nadaje mu estetyczny wygląd

 • Grupa pompowa

  - wymusza krążenie cieczy w instalacji dzięki czemu możliwy jest transport ciepła z kolektorów do wymiennika w zasobniku
  - zaopatrzona jest w przepływomierz regulujący przepływ, grupę bezpieczeństwa z zaworem bezpieczeństwa oraz manometr

 • Regulator solarny

  - służy do sterownia całą instalacją solarną
  - posiada czujnik temperatury kolektora oraz zasobnika; przy przekroczeniu ustalonej różnicy temperatur regulator uruchamia pompę obiegową wymuszającą przepływ cieczy

 • Naczynie solarne

  - niezbędny element zabezpieczający instalację solarną przed skutkami nadmiernego wzrostu ciśnienia
  - zaopatrzone w zawór bezpieczeństwa stanowiący dodatkową ochronę w razie przekroczenia bezpiecznej wartości ciśnienia

 • Płyn solarny

  - medium przenoszące energię cieplną z kolektorów do wymiennika
  - ekologiczny, biodegradowalny na bazie glikolu propylenowego
  - rozpuszczalny w wodzie
  - posiada atest PZH

 • Przewody solarne

  - podwójna rura falista ze stali kwasoodpornej w otulinie termoizolacyjnej
  - odporna na promieniowanie UV
  - łączące kolektory słoneczne z urządzeniami grzewczymi