• Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie panelowe na podczerwień – oszczędność i niezwykła funkcjonalność

Wiele osób w dzisiejszych czasach poszukuje coraz bardziej ekonomicznych i ekologicznych metod ogrzewania pomieszczeń. Wciąż rosnące koszty wytwarzania ciepła, wszędzie unoszący się dym, coraz więcej smogu i alergenów pojawiających się w powietrzu powoduje, że coraz częściej poszukujemy alternatyw dla klasycznych metod ogrzewania. Bardzo efektywnym, ekonomicznym i przede wszystkim zdrowym rozwiązaniem dla domu, biznesu czy przemysłu jest instalacja systemów ogrzewania na podczerwień.
Idealnym rozwiązaniem w tej kwestii jest wykorzystanie paneli na podczerwień, dzięki którym ogrzewanie jest bezpieczne dla organizmu, wygodne i przede wszystkim ekologiczne.
Panele na podczerwień pracują na zasadzie wysyłania ciepła w promieniowaniu podczerwonym. Ogrzewanie panelowe zmienia pobraną energię elektryczną prawie w 100% na energię cieplną. Ciepło to nagrzewa wszystkie elementy i przedmioty w budynku. Dociera również bezpośrednio do ludzkiego ciała, bez konieczności ogrzewania powietrza wewnątrz pomieszczenia, co zapewnia optymalną temperaturę i  daje uczucie komfortu.

Minimalizacja kosztów ogrzewania i wyjątkowe walory zdrowotne.

Stosując ogrzewanie panelowe w technologii na podczerwień, uzyskuje się zdecydowane walory zdrowotne, które wpływają na organizm ludzki. Szczególnie pozytywne działanie wywiera na osoby starsze, dzieci, jak również noworodki.

Warto zauważyć, że ogrzewanie na podczerwień stosowane jest między innymi w inkubatorach dla noworodków.

Zastosowanie tego typu ogrzewania to:
- poprawa ogólnego samopoczucia
- korzystne działanie ogrzewania ma wpływ na osoby, które mają problemy z aparatem ruchu
- idealne dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych i alergików
- energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy
- działa uspokajająco
- nie wysusza błon śluzowych
- zmniejsza się ilość krążącego w powietrzu kurzu

Ogrzewanie konwencjonalne powoduje ruch powietrza, dzięki któremu  przekazywane jest ciepło. W trakcie tego ruchu powietrze się ochładza i wysusza, a także powoduje unoszenie się wszelkich zanieczyszczeń i kurzu, co jest niekorzystne dla naszego zdrowia. W przypadku zastosowania ogrzewania na podczerwień zapobiegamy temu zjawisku, a samo powietrze jest tylko przekaźnikiem ciepła. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla alergików i dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych, ponieważ kurz nie ma wtedy korzystnych warunków do ciągłego przemieszczania się. Jednak walory zdrowotne jakie występują przy ogrzewaniu panelowym to nie wszystko.
Wielu osobom ogrzewanie elektryczne kojarzy się z wysokimi rachunkami, ze względu na ciągle podnoszące się ceny prądu. Warto te koszty przeliczyć, porównując ogrzewanie tradycyjne z ogrzewaniem na podczerwień. Bardzo ważnym aspektem jest wydajność ogrzewania, które generują panele, a także równomierne rozprowadzanie ciepła. Panele nie wywołują ruchu powietrza, jak to się dzieje w przypadku konwencjonalnego ogrzewania, które powoduje nierównomierne ogrzewanie – wyższa temperatura u góry, niższa na dole pomieszczenia. Ogrzewanie panelowe przekazuje ciepło do wszystkich elementów w całej przestrzeni rozprowadzając je równomiernie, co przełoży się również na oszczędność kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym, ponieważ cała emitowana energia przechodzi przez powietrze bez strat, ogrzewając ściany, przedmioty i osoby znajdujące się w pomieszczeniach. Fale ciepła wydobywane przez panele dodatkowo osuszają ściany, co przekłada się na zredukowanie występowania pleśni i grzybów w pomieszczeniach.

Ogrzewanie panelowe poprawia także właściwości izolacyjne ścian i zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło. Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka i jest świetnym nośnikiem energii cieplnej, a odczuwalna temperatura jest zdecydowanie wyższa niż podczas stosowania klasycznego ogrzewania. Dodatkowo przyczynia się do wzrostu wilgotności, dzięki czemu nie wysusza błon śluzowych i tworzy właściwy mikroklimat.

Koszt wytwarzania ciepła przy pomocy paneli, w porównaniu z innymi metodami, jak np. ogrzewania ekogroszkiem czy gazowe, jest niższy nawet o około 30-70%. Aby właściwie spełnić swoją rolę, panele na podczerwień nie wymagają ciągłej pracy. Przeważnie wystarczy tylko kilka godzin, aby wytworzyły odpowiednią ilość ciepła.  Dzięki temu panel nie musi pracować cały czas, co prowadzi do niezwykłych oszczędności. Koszty zakupu paneli zależą od ich rodzaju.  Musimy wziąć pod uwagę odpowiedni dobór mocy paneli, ich ilość i powierzchnię grzewczą, a także  indywidualne potrzeby użytkownika.

Instalacja ogrzewania panelowego nie wymaga miejsca na kotłownię i komin. Jest niezwykle ekologiczna, ponieważ nie wydziela dwutlenku węgla. Niespotykana wysoka jakość i zastosowanie najnowszych technologii sprawia, że ogrzewanie panelowe na podczerwień jest praktycznie bezobsługowe, nie wymaga konserwacji i przeglądów. Poza tym długa żywotność i bezawaryjność urządzeń, przekłada się na dodatkowe zalety ekonomiczne.