W mediach często można spotkać się ze stwierdzeniami, że odnawialne źródła energii są nam niepotrzebne i z pewnością zrujnują naszą gospodarkę. Nie mają one nic wspólnego z faktami. To jedynie bardzo szkodliwe opinie, które szybko zyskały status mitów. Dziś obalamy najpopularniejsze z nich.
MIT PIERWSZY – PANELE FOTOWOLTAICZNE NIE SPRAWDZĄ SIĘ W POCHMURNE DNI
To chyba najbardziej rozpowszechniony mit dotyczący energii pozyskiwanej ze słońca. Wielu ludzi możliwość korzystania z energii słonecznej wiąże bezpośrednio ze słoneczną pogodą. Jednak to, że nie widzimy słońca wcale nie jest równoznaczne z tym, że promieniowania słonecznego nie ma. Panele słoneczne generują energię również w pochmurne dni. Ma ona wówczas nieco mniejsze natężenie ( ok. 30%), ale wciąż jest funkcjonalna. Aby w sposób najbardziej optymalny wykorzystać energię słoneczną podczas chłodniejszych miesięcy należy odpowiednio zaplanować kąt nachylenia instalacji. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne sprawdzą się również nocą za sprawą tzw. magazynom które kumulują energię, by potem móc ją wykorzystać.
MIT DRUGI – PRZEJŚCIE NA ENERGIĘ ODNAWIALNĄ BĘDZIE SZKODLIWE DLA GOSPODARKI
Jeśli przestaniemy produkować energię z węgla, to w końcu zabranie nam energii i tysiące ludzi w Polsce straci pracę. To kolejny bardzo szkodliwy mit. Zaprzestanie wydobywanie węgla kopalnego i całkowite przestawienie się na energię odnawialną jest koniecznością. Nie stanie się to od razu. Proces przejścia za odnawialne źródła energii składa się z wielu etapów i z reguły zajmuje dużo czasu (Niemcom zajęło to kilkadziesiąt lat). Mądrze przemyślamy plan wdrażania zielonej energii stworzy dla gospodarki nowe kierunku rozwoju, a pracobiorcom da szansę na przebranżowienie.
MIT TRZECI – INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE SĄ AWARYJNE
Obecnie instalacje fotowoltaiczne są projektowane w taki sposób, by posłużyły ich użytkownikom nawet przez okres 30 lat. Jeśli są one prawidłowo zaprojektowane oraz zamontowane, wówczas ich awaryjność jest znikoma. Dlatego na instalację paneli słonecznych coraz częściej decydują się gospodarstwa domowe. Firmy zajmujące się budowaniem farm fotowoltaicznych dają gwarancję prawidłowego działania nawet do 10 lat.
MIT CZWARTY – INSTALACJA PANELI SŁONECZNYCH WIĄŻE SIĘ Z DUZYMI NAKŁADAMI FINANSOWYMI
Koszty instalacji i utrzymania energii słonecznej to jednorazowo dość spory wydatek. Jednak na przestrzeni ostatniej dekady ceny paneli fotowoltaicznych obniżyły się o ponad połowę. Przyczyniła się temu z pewnością coraz szybciej rosnąca konkurencja. Branża fotowoltaiczna rozwija się prężnie praktycznie na całym świecie. Dodatkowo kwestię konieczności inwestowania w odnawialne źródła energii zaczęły również zauważać banki, które oferują potencjalnym inwestorom kredyty na preferencyjnych warunkach. Warto też pamiętać, że w dłuższej perspektywie inwestowanie w odnawialne źródła energii się opłaca. Koszty powinny się zwrócić w perspektywie kilku lat. Natomiast za energię wytwarzaną z węgla będziemy płacić z każdym rokiem coraz więcej.