OfertaDla rolnictwa

Panele fotowoltaiczne coraz częściej widywane są nie tylko na dachach lub elewacjach prywatnych posesji oraz firm, ale również na nieużytkach rolnych i zabudowaniach gospodarczych. Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja dla rolników, na jakie oszczędności mogą oni liczyć po montażu instalacji? Jak prezentuje się kwestia dostępności oraz wysokości przyznawanych dotacji w związku z zakupem tego alternatywnego źródła energii elektrycznej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

 

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych

Ceny prądu rosną i będą rosnąć w najbliższych latach, co jest szczególnie dotkliwe odczuwane przez rolników. Wysoka cena energii elektrycznej powoduje bowiem, że rachunki w zależności od wielkości gospodarstwa mogą rocznie wynieść nawet od 5 do 20 tys. PLN. Dlatego też coraz częściej rolnicy zastanawiają się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne.

Koszt instalacji paneli zwraca się szybko, ponadto rząd oferuje atrakcyjne dofinansowania, więc na dłuższą metę jest to inwestycja opłacalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny prądu. Eksperci okres zwrotu inwestycji oceniają na 6 lat, a produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne od momentu ich uruchomienia odbywa się całkowicie automatycznie. Sam sprzęt jest natomiast objęty 25, a nawet 30 latami gwarancji producenta.

 

 

Instalacja fotowoltaiczna już od pierwszego dnia funkcjonowania pozwala na korzystanie z darmowego prądu, produkowanego samodzielnie. Taka własna elektrownia uniezależnia nie tylko od zewnętrznych dostawców narzucających ceny prądu, ale także zapobiega stratom energii, spowodowanym przez zbytnie oddalenie od tradycyjnych źródeł prądu.

Fotowoltaika dla rolnictwa to:

Niezależność i swoboda

Energia na długie lata. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata, która pozwala cieszyć się darmowym, ekologicznym źródłem energii odnawialnyvh we własnym domu.

Zabezpieczenie przed wzrostem cen za energię elektryczną

FinansowanieInwestycji

Inwestycja w fotowoltaikę jest dla gospodarstw rolnych opłacalna nie tylko z powodu możliwości pozyskania własnego źródła energii. Wymierne korzyści daje również poszerzenie charakteru działalności gospodarstwa lub nawet całkowite jego przestawienie z uprawy ziemi na pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł. Panele fotowoltaiczne można bowiem zainstalować np. na niezacienionych nieużytkach rolnych, produkując prąd, który może zostać odsprzedawany operatorom działającym na rynku lub leasingowany przez firmy. Dzięki temu coraz częściej występujące susze i upały powodujące straty dla rolnictwa będą przyczyniać się do produkowania większej ilości prądu, co w rezultacie oznaczać będzie zysk dla gospodarstwa rolnego.

Dofinansowania i odliczenia podatkowe związane z fotowoltaiką

Young farmer working in a cornfield, inspecting and tuning irrigation center pivot sprinkler system on smartphone.

Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne może wydawać się wysoki, jednak naprzeciw chętnym do korzystania z takich alternatywnych źródeł energii odnawialnej wychodzą agencje Unii Europejskiej oraz programy rządowe. Specjalnie z myślą o rolnikach działa program Agroenergia, który umożliwia dofinansowanie na tego typu inwestycje w formie pożyczki do 100 procent kosztów kwalifikowanych lub dofinansowanie w formie dotacji do 40 procent kosztów kwalifikowanych, w kwocie nie wyższej niż 800 tys. złotych.

Inwestycja w fotowoltaikę jest również bardziej opłacalna dzięki wprowadzonym przez ustawę o podatku rolnym ulgom podatkowym na obiekty środowiskowe. Zgodnie z jej zapisami ulga inwestycyjna polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego 25 procent, które zostały udokumentowane rachunkami nakładów inwestycyjnych. Jeżeli wydatki na instalację fotowoltaiczną przekraczają wysokość rocznego podatku rolnego, ulga inwestycyjna przysługuje przez kolejne lata, w okresie do 15 lat. To rozwiązanie z pewnością korzystne jest dla wielu właścicieli gospodarstw rolnych, którzy dzięki niemu skutecznie rozwiążą problem wysokich cen energii.

Korzystanie z rozwiązań takich jak fotowoltaika umożliwia osiągnięcie nie tylko znaczących oszczędności na rachunkach klientów indywidualnych czy firm, ale także w dużej mierze w gospodarstwach rolnych. Koszty prądu z roku na rok rosną, panele fotowoltaiczne na dachach budynków gospodarczych umożliwiają w najszybszy sposób znaczące obniżenie rachunków od dostawców zewnętrznych. Zobaczmy zatem, jakie jeszcze korzyści może przynieść fotowoltaika właścicielom gospodarstw rolnych i na jakie dofinansowania mogą obecnie liczyć płatnicy podatku rolnego decydujący się na tego typu inwestycję?

Instalacje fotowoltaiczne w rolnictwie – zalety

QC_Home

Każde gospodarstwo rolne generuje ogromne koszty poprzez zużycie energii elektrycznej przy codziennych czynnościach. Szeroko rozumiana fotowoltaika dla rolnictwa pozwala korzystać z prądu za darmo, a nawet zarabiać na jego produkcji, odsprzedając operatorom jego nadwyżki. Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, a więc zwrot kosztów rozpoczyna się już w momencie ich uruchomienia. Przy obecnych cenach części oraz możliwości uzyskania dofinansowania, zwrot kosztów następuje już po około 6 latach. Od momentu instalacji korzystanie z prądu wytwarzanego z energii pozyskanej z promieni słonecznych nie generuje żadnych kosztów, co może w znaczący sposób zmienić budżet, zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw rolnych. Warto także pamiętać, iż żywotność tego rodzaju instalacji ocenia się na 25, do 30 lat.

Dodatkowe korzyści z instalacji fotowoltaicznych

Wielu rolników może zdecydować się także na postawienie tzw. farm fotowoltaicznych, instalacji, które nie produkują prądu na ich potrzeby, ale wytwarzają go w celu sprzedaży do sieci publicznej. Panele fotowoltaiczne ustawione na tzw. nieużytkach czy zainstalowane na dachach budynków gospodarczych pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie dają dodatkowy zysk. Rolnicy mogą również leasingować farmy fotowoltaiczne zainteresowanym klientom poszukującym możliwości korzystania z prądu, bez zakładania instalacji we własnym zakresie.

Dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne dla rolników – mała ściągawka

Do 2020 roku, zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej ok. 15 procent produkowanej w Polsce energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. W związku z tym przygotowane zostały specjalne programy dofinansowania oraz wprowadzone korzyści podatkowe dla rolnictwa pozwalające na pokrycie części kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Specjalnie dla rolnictwa został uruchomiony program Agroenergia, do którego wnioski przyjmowane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umożliwia on pozyskanie dofinansowania bądź dotacji na inwestycje w nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, a także przedsięwzięcia zakładające zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej. Cena paneli fotowoltaicznych może być również nieco niższa dzięki funkcjonującym Programom Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW, które działają w poszczególnych województwach.

Ponadto płatnicy podatku rolnego mają prawo skorzystać z 25-procentowej ulgi inwestycyjnej na fotowoltaikę oraz odpisać poniesione koszty od podatku rolnego nawet przez okres 15 lat.

Inwestycja w fotowoltaikę- ile można zyskać

Hand holding money banknote with photovoltaic solar energy panels in background,

Dla wielu osób powstrzymujących się przed decyzją o założeniu fotowoltaiki w swoim gospodarstwie problemem jest wysoka cena. Warto jednak myśleć o tej inwestycji przede wszystkim w kontekście wielu lat, w których trakcie całkowicie za darmo i w sposób ekologiczny pozyskujemy prąd na własne potrzeby lub produkujemy w celu sprzedaży do sieci publicznej. Zważywszy na możliwość pozyskania dotacji i dofinansowań, korzystnie oprocentowanych kredytów oraz ulg podatkowych — trudno nie myśleć o fotowoltaice jako o wyjątkowo opłacalnej i przyszłościowej inwestycji.