Fotowoltaika Kluczbork – Panele i instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika Kluczbork - Panele i instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaiczne elektrownie mogą przynieść bardzo rozbudowane korzyści. Wielu jednak chętnych rezygnuje z tego typu inwestycji ze względu na znaczne koszty instalacji. Pomimo rozwoju technologii oraz stosowanie coraz to wydajniejszych materiałów do przygotowania paneli, ich koszty nadal są dość wygórowane. Można jednak łatwo uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe i znacznie przyspieszyć przygotowanie mniejszych lub większych farm fotowoltaicznych. Przedstawimy dziś pokrótce najbardziej atrakcyjne programy dofinansowania…

Z czego wynikają wysokie stawki za fotowoltaikę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim istotną kwestią jeśli chodzi o koszty montaż oraz utrzymania instalacji jest jej wielkości. Przykładowo duża farma słoneczna o mocy 0,99MW wymaga nawet 2 mln wkładu na jej przygotowanie oraz 65 000 złotych kosztów rocznego utrzymania. Spore zyski jak widać idą z dużymi kosztami. Nie tylko elektrownie dużej mocy wymagają sporych nakładów, średnia instalacja fotowoltaiczna zaopatrująca mieszkanie jednorodzinne w energię może wynieść około 20 tysięcy złotych. Choć wysoka cena często nie wpływa na zmniejszenie popytu, nawet w miejscowości Kluczbork coraz częściej zakładane są nowe tego typu inwestycje.

Koszty wynikają również z bardzo drogich i dobrej jakości materiałów. Panele przygotowuje się wykorzystując materiały półprzewodnikowe, wytrzymałe obudowy zewnętrzne, które muszą być odporne na czynniki pogodowe i przygotowane na wieloletnią pracę. Taka jakość musi generować koszty, jednak dostępna jest dotacja do fotowoltaiki która może je zminimalizować.

Co z dofinansowaniami do elektrowni?

Zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców tworzących działalność gospodarczą przygotowującą energię elektryczną przygotowane są odpowiednie pakiety dofinansowania. Finansowanie oraz częściowe wsparcie przy budowie elektrowni można uzyskać z kilku źródeł takich jak programy rządowe, regionalne propozycje wsparcia oraz unijne formy dofinansowania. Do podstawowych form dofinansowania należą:

1. Program Mój prąd dla gospodarstw domowych
2. Eko raty – na sfinansowanie zakupu i montażu instalacji
3. Rządowe oraz unijne dofinansowania do źródeł energii
4. Środki z regionalnego programu operacyjnego i WFOŚIGW

Program mój prąd to rządowa inicjatywa podjęta i realizowana od 2019 roku. Dotacja do fotowoltaiki zakłada nawet połowiczne dofinansowanie kosztów budowy elektrowni słonecznej dla prywatnych farm domowego użytku. Program został zaplanowany na pięcioletni okres i zostały na ten cel przeznaczone środki w wysokości 1 mld złotych. W przypadku tego typu inwestycji można liczyć przy niskich kosztach na zwrot 50 procent kosztów montażu a przy większych dofinansowanie w wysokości do 5000 złotych. Potrzeba spełnić jedynie kilka formalności i złożyć wnioski, dla mieszkańców miasta Kluczbork chętnie udzielimy wskazówek jak to zrobić.

Ciekawym pomysłem na dofinansowanie na panele fotowoltaiczne są również eko raty. To system skierowany dla osób fizycznych dotyczy udzielenia kredytu na finansowanie instalacji fotowoltaicznej. Program ma szereg zalet. Obowiązuje przy nim niska rata wynosząca nawet 200 zł na miesiąc oraz 0,4 procent koszt raty. Klienci mogą również liczyć na dobór indywidualnego okresu spłacania kredytu, który jednak nie może przekroczyć okresu 120 miesięcy. Taki kredyt można założyć bez wychodzenia z domu, co może być dodatkowym atutem

Ze względu na popularyzację efektów działania systemów fotowoltaicznych oraz nacisk na zmianę strategii zaopatrzenia w energię można również liczyć na rządowe programy wsparcia małych i dużych elektrowni. Dostępne są również liczne projekty dofinansowania pochodzące z Unii europejskiej. Nasz kraj również przeznaczył spore środki na dofinansowanie większych elektrowni, a dzięki systemowi aukcyjnej sprzedaży znacznie zwiększa się atrakcyjność oraz zysk z takich inwestycji.
Również RPO może przynieść posiadaczom elektrowni zwrot środków za instalację paneli. Programy z których może być uzyskana dotacja do fotowoltaiki wspierane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego. Pozwalają one na uzyskanie dofinansowania do projektu odnawialnych źródeł energii. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i gospodarki także wprowadza programy proekologiczne skierowane do osób fizycznych inwestujących w odnawialne źródła energii.

Jak zdobyć takie środki?

Aby uzyskać odpowiednie dofinansowanie trzeba spełnić wszystkie niezbędne warunki. Kryteria na przyznanie pomocy materialnej do farm słonecznych są różne i zależą od wielkości, przeznaczenia paneli słonecznych, a także planowanej wydajności systemu fotowoltaicznego. Warto przede wszystkim dokładniej zastanowić się w jaki model produkcji i dystrybucji energii chcemy wejść, oraz jakie finansowania możemy uzyskać do naszego typu elektrowni. Następnie warto zapoznać się z odpowiednimi kryteriami, przygotować wnioski, potrzebne zaświadczenia i można będzie starać się o dofinansowania.