Fotowoltaika Legnica – Panele i instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika Legnica - Panele i instalacje fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem

Inwestycja w darmowe źródło energii elektrycznej może być nie tylko sposobem na rozwiązanie problemów z częścią kosztów domowych opłat. Wielu Naszych klientów decyduje się na wybór paneli oraz montaż elektrowni również ze względu na dodatkowe zyski z generacji energii bez wykorzystania paliw stałych. Proponowane przez najlepszych producentów technologie znacznie ułatwiają generowanie prądu bezpośrednio ze słońca. Legnica, oraz okoliczne miejscowości zawsze mogą współpracując z nami przygotować odpowiednią elektrownię, oraz uzyskać środki na dofinansowanie.

Jak wybrać system paneli?

W zależności od tego czy nastawiamy swoją produkcję prądu na użytek domowy, czy też planujemy przyszłą sprzedaż energii trzeba dobrze zastanowić się nad doborem instalacji fotowoltaicznej. Dotacja do fotowoltaiki wymaga bowiem spełnienia określonych warunków, dotyczą one zazwyczaj odpowiednich parametrów mocy elektrowni, oraz wielkości czy miejsca zamieszczenia paneli. Jeśli decydujemy się na samodzielny dobór odpowiednich urządzeń fotowoltaicznych i montaż, należy pamiętać, by dokładnie przemyśleć swój pomysł. Nieodpowiednio dopasowane segmenty mogą pracować z mniejszą wydajnością i szybciej się zużyć.

Aby ograniczyć koszty, warto wykorzystać dostępny również na stronie https://wasta.com.pl/ kalkulator do fotowoltaiki. Na podstawie planowanych parametrów elektrowni, takich jak moc, wydajność, czy powierzchnię paneli, które planujemy zakupić można tutaj wstępnie oszacować koszt takiej inwestycji. Instalacja fotowoltaiki nadal wiązać się może z wysokimi opłatami, dlatego warto starannie dobierać potrzebne akcesoria. Z pracownikami firmy Wasta można sprawnie przygotować elektrownię w bardzo korzystnych cenach.

Co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

W przypadku małych elektrowni o mocy do 10 kW można starać się o środki dofinansowania na elektrownię słoneczną dostępne w ramach programu Mój Prąd. Projekt ten został rozpoczęty w 2019 roku na podstawie inicjatywy rządowej i został przygotowany na pięcioletni okres. Umożliwia on po spełnieniu określonych warunków dofinansowanie w wysokości połowy kosztów instalacji i zakupu paneli. Przy większych kwotach za przygotowanie farmy fotowoltaicznej zwracane są środki do kwoty 5000 złotych. Na cel projektu został przekazany 1 mld złotych, dotacja do fotowoltaiki będzie więc udzielana do puki starczy środków z projektu.

O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto po czasie rozpoczęcia projektu przygotował własną elektrownię domową generującą prąd o mocy 2-10 kW. Zwracane są zarówno koszty zakupu paneli i akcesoriów, dotacja do fotowoltaiki uwzględnia również koszty instalacji elektrowni przydomowej. Mieszkańcy miasta Legnica i okolic mogą wspólnie z pracownikami firmy Wasta przygotować elektrownię w taki sposób, by kwalifikowała się ona do uzyskania dofinansowania. Dodatkowo oprócz warunków jakie trzeba spełnić potrzebne są niezbędne zaświadczenia takie jak odpis umowy dwustronnej między osobą produkującą energię a dystrybutorem krajowym, musi być ponadto zamontowany licznik dwustronny prądu. Dotacja do fotowoltaiki wypłacana jest po dopełnieniu wszystkich warunków i przyjęcia odpowiedniego wniosku przez oddział NFOŚiGW.

Czy taka elektrownia się w Polsce opłaci?

Z pewnością inwestycja w darmową energię nie jest tania, jednak jej efektywne działanie może w ciągu kilku lat przynieść całkowity zwrot kosztów. W kraju również mamy sporo dni ze słońcem, z resztą nowoczesne panele są w stanie generować pewne porcje energii również przy częściowo zachmurzonym sklepieniu. Na opłacalność tego rozwiązania wpływa również ogromne zainteresowanie, jakim ostatnio cieszy się fotowoltaika. A stosunkowo wysokie początkowe koszty można prosto zmniejszyć, wykorzystując program Mój Prąd jak i liczne dotacje pochodzące z programów regionalnych, unijnych funduszy. Dostępna jest również możliwość uzyskania nisko oprocentowanego kredytu na panele, który znacznie ułatwi montaż farmy.