Fotowoltaika – Łódź

Rozpowszechnienie ekologicznych źródeł energii przyczyniło się do zainteresowania systemami fotowoltaicznego zaopatrzenia w prąd. Dostęp do darmowego źródła energii, które przecież towarzyszy nam na co dzień kusi zarówno inwestorów jak i właścicieli gospodarstw domowych, może również rodzić wiele pytań. Zarówno mieszkańcy większych miast, jak Łódź czy Poznań i właściciele domów okolicznych miejscowości mogą wykorzystać nasze wsparcie i przygotować swoją elektrownię od podstaw. Z pewnością taka inwestycja się opłaci.

Słoneczne El-Dorado

Fotowoltaika opiera się głównie na wykorzystaniu energii promieni słonecznych do wytwarzania prądu. Światło emitowane przez słońce w postaci fal elektromagnetycznych niesie ze sobą odpowiednią porcję energii zdolną do wybijania elektronów. Ten ruch jest właśnie wyłapywany przez przekaźniki paneli i odpowiednio przetwarzany na prąd. Instalacja fotowoltaiczna wymaga więc jedynie optymalnego dostępu do światła. Nawet przy częściowo zachmurzonym niebie do powierzchni paneli docierają promienie w rozproszonej formie, więc możliwe jest również wytwarzanie energii…
Współczesne systemy paneli przy odpowiedniej konfiguracji mogą dostarczyć energii na stałe zaopatrzenie gospodarstwa domowego. Bezpłatny prąd przez kilkadziesiąt lat, to z pewnością przyciąga uwagę. Jednak sama instalacja ze względu na wysokiej jakości surowce wykorzystania do tworzenia paneli może być kosztowna. Jednak inwestycja po kilku, bądź kilkunastu latach może zwrócić się całkowicie.

Korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej

1. Zaopatrzenie stałe lub częściowe w darmową energię znacznie obniża koszty stałe w mieszkaniu. Ponadto jest to pewne źródło energii, a panele pracować będą nawet przy słabszym oświetleniu. Fotowoltaika zwraca się zwykle po około 7 latach, po czym przy odpowiedniej konfiguracji prąd zaopatrujący mieszkanie jest całkowicie darmowy. Posiadacz farmy po instalacji elektrowni nie ponosi wielu dodatkowych kosztów wymagana jest jedynie opłata za utrzymanie łącza z dystrybutorem energii.
2. Wspieranie ekologicznego rozwoju gospodarki. Krajową produkcję prądu w większości stanowi energia pochodząca z elektrowni węglowych. Instalując panele wspieramy rozwój ekologicznych źródeł prądu. Nasza elektrownia nie generuje ponadto spalin ani innych zanieczyszczeń, jest więc przyjazna dla środowiska.
3. Mało skomplikowany montaż elektrowni – taki system, w zależności od wielkości, można zamontować w ciągu jednego lub dwóch dni. Warto jednak wykorzystać tutaj wiedzę specjalistów, na przykład firmą Wasta, która chętnie pomoże mieszkańcom miasta Łódź i okolic znaleźć odpowiednie panele.
4. Możliwość uzyskania dofinansowania. W zależności od formy elektrowni, jej mocy oraz innych warunków instalacji można wykorzystać zarówno regionalne, rządowe, jak i unijne programy i zapewnić sobie częściowy lub całkowity zwrot za instalację paneli.

A co z kosztami paneli?

Do tej pory wysokie koszty przygotowania instalacji stanowiły dla wielu osób bardzo skuteczną barierę przed podjęcia się realizacji inwestycji. Co prawda ceny dziś nadal stoją na wysokim poziomie ze względu na wysokie koszty przygotowania paneli, jednak są sposoby, by te opłaty zminimalizować. W ostatnich latach z resztą całkowity koszt instalacji znacząco zmalał ze względu na rozwój technologii. Ponadto dodatkową formą wsparcia podczas przygotowania fotowoltaiki są liczne programy promowane przez rząd, regionalne urzędy oraz z wykorzystaniem unijnych funduszy.

Dobrym przykładem sposobu dofinansowania dla małych elektrowni jest rządowy program 5000+. Przeznaczony jest on dla osób przygotowujących niewielkie farmy fotowoltaiczne do mocy 10 kW. Program zapewnia przy mniejszych kosztach instalacji i zakupu paneli zwrot połowę kosztów jakie wymaga fotowoltaika, a w przypadku większych elektrowni dofinansowanie w wysokości do 5000 złotych. Aby skorzystać z programu trzeba spełnić określone warunki i złożyć odpowiednie wnioski w oddziale NFOŚiGW.