Posiadacze paneli fotowoltaicznych muszą przygotować się na zapowiadane na 2022 rok zmiany w zakresie metod rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Głównym przekształceniem, jakie nastąpi, będzie likwidacja dotychczasowego systemu opustów – bezgotówkowy zmieni się w gotówkowy. Czy to oznacza, że w najbliższym czasie instalacje fotowoltaiczne przestaną być opłacalne, a niższe rachunki za prąd odejdą w zapomnienie? Pojawiające się prognozy coraz częściej wskazują, że jeszcze tylko w tym roku zauważalny będzie boom na fotowoltaikę, potem popularność paneli fotowoltaicznych może znacznie osłabnąć. Jak będzie w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie przyniesie przyszłość.

System net-metering zmieni się na net-billing – co to oznacza?

Co tak naprawdę zmieni się 1 kwietnia 2022 roku z punktu widzenia osób zainteresowanych tematem fotowoltaiki? Najprościej rzecz ujmując, zlikwidowany zostanie preferencyjny system opustów, a w życie wejdzie nowe rozwiązanie, jakim jest tak zwany sprzedażowy system rozliczeń net-billing. Ponadto na obecnych prosumentów zostanie nałożony swego rodzaju okres przejściowy, który będzie trwał 15 lat. Jako podstawowy powód wprowadzania tych przekształceń wskazuje się pragnienie zapanowania nad rosnącą liczbą powstających w Polsce instalacji fotowoltaicznych.

Warto w tym momencie nieco bliżej przyglądnąć się aktualnemu systemowi net-metering powstałemu po to, aby zwiększyć opłacalność mikroinstalacji w gospodarstwach domowych oraz tych stosowanych przez przedsiębiorców. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystywanie ponadprogramowej energii na przykład wtedy, gdy występuje niewystarczające nasłonecznienie. Nadwyżki prądu są gromadzone w sieci energetycznej przez okres 12 miesięcy. W razie zaistnienia takiej potrzeby można odebrać to, co powstanie w wyniku nadprodukcji. Jednak nie można uczynić tego w całości, obowiązują bowiem pewne proporcje – oddając do sieci 1kW prądu, można otrzymać 0,8kW (jeśli posiada się instalację fotowoltaiczną do 10kW) albo 0,7kW (w przypadku instalacji o większej mocy: 10-50kW). Jest to bardzo korzystna opcja dla osób decydujących się na OZE.

Net-billing to nowy system rozliczania. Zgodnie ze swoimi założeniami ma on opierać się na umożliwieniu sprzedaży pewnej części powstałych nadwyżek energii do sieci bez ich magazynowania. Ustalono, że będzie to mogło być do 20% prądu wytworzonego w ciągu miesiąca. Z kolei same rozliczenia mają odbywać się na podstawie wartości energii ustalanej w oparciu o notowania rynkowe. Ponadto do prosumenta zostanie przypisane indywidualne konto, na którym znajdzie się specjalny depozyt. Osoby te będą płaciły za odbieraną z sieci energię tak samo, jak pozostali odbiorcy prądu. Wskazuje się, że cel wprowadzenia net-billingu stanowi chęć ograniczenia sytuacji, w której dane podmioty inwestują w fotowoltaikę dla uzyskania zarobku ze sprzedaży nadwyżek, a nie po to, aby zużywać powstały prąd na zaspokojenie bieżących potrzeb. W tym miejscu należy podkreślić, że wdrożenie tego rozwiązania jest ukierunkowane na wykonanie prawa Unii Europejskiej.

Jak będzie wyglądać fotowoltaika w 2022 roku?

Podsumowując – sytuacja związana z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii jest dynamiczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zmienia się wręcz z dnia na dzień. Osoby zainteresowane powinny więc na bieżąco śledzić decyzje podejmowane w tej kwestii i dostosowywać do nich swoje działania. Na ten moment należy zwracać uwagę na drugą ważną datę, jaka została wskazana – to 31 marca przyszłego roku. To właśnie do tego dnia warto zdążyć z montażem instalacji fotowoltaicznej, aby móc jeszcze przez 15 lat korzystać z opustów dostępnych w aktualnym kształcie.

Z drugiej strony nie można też całkowicie załamywać rąk i stawać na stanowisku, że fotowoltaika przestanie się opłacać – skrajności nie są tu na miejscu. Prawdopodobnie nadal będzie ona niepozbawiona sensu oraz korzystna i można będzie zarobić na zgromadzonych nadwyżkach prądu wytworzonych przez panele słoneczne. Jednak już teraz trzeba liczyć się z tym, że czas zwrotu całej inwestycji tego typu zdecydowanie się wydłuży.

Na ten moment ostateczny sposób rozliczania prosumentów stoi pod znakiem zapytania. Pod głosowanie poddawane są różne rozwiązania, pojawiają się także nowe projekty poselskie, które będą przedstawiane i szczegółowo rozważane podczas najbliższych posiedzeń Sejmu i Senatu. W związku z tym nadal niezbędne jest obserwowanie poczynań naszej władzy ustawodawczej – aktualny stan prac oraz dokładną treść zmian można w każdej chwili sprawdzić na oficjalnej stronie Sejmu RP.

Udostępnij post
admin

Polecane artykuły

Post image
Fotowoltaika

Fotowoltaika w 2022 roku – ważne zmiany od 1 kwietnia

Posiadacze paneli fotowoltaicznych muszą przygotować się na zapowiadane na 2022 rok zmiany w zakresie metod rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Głównym

Czytaj
Post image
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - dowiedz się jak je uzyskać!

AGROENERGIA 2021 – fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika dla rolnika to rozwiązanie, które zdobywa coraz większe grono zwolenników. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma możliwość uzyskiwania wsparcia

Czytaj
Post image
Fotowoltaika

Magazyn energii dla fotowoltaiki – czym jest i jak wybrać najlepszy?

Polacy stawiają na odnawialne źródła energii – największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu ludzie dbają o środowisko naturalne,

Czytaj