Fotowoltaika – Wrocław

Panele fotowoltaiczne są nowoczesnym rozwiązaniem, które pomaga zapewnić energię elektryczną w mieszkaniach. Nasza firma chętnie współpracuje z inwestorami oraz osobami prywatnymi przygotowującymi tego typu elektrownie. Rosnące zainteresowanie w ciągu ostatnich lat generować może również spore problemy i pytania dotyczące tego jak wygląda montaż instalacji. Być może poprzez ten artykuł wyjaśnimy niektóre zagadnienia i rozwiejemy wątpliwości…

Czym jest fotowoltaika?

System elektrowni fotowoltaicznej oparty jest na wykorzystaniu energii słońca. Fotowoltaika to w praktyce przetwarzanie energii promieni słonecznych na prąd elektryczny wykorzystując własności półprzewodnikowe określonych substancji. Wywołany pod wpływem uderzeń energii promieni świetlnych ruch elektronów jest następnie wychwytywany i przekazywany do kolektorów energii jako prąd. Proces wytwarzania energii ściśle jest związany z parametrami elektrowni, ustawienia tafli ogniw w stosunku do słońca, jak również dodatkowymi zasłonami oświetlenia słonecznego występującymi w pobliżu. Nowoczesne systemy umożliwiają wytwarzanie energii również przy częściowym zachmurzeniu dzięki występującemu w atmosferze światłu rozproszonemu. Dzięki temu nie trzeba instalować elektrowni wyłącznie na szerokościach zwrotnikowych, gdzie warunki są najbardziej korzystne. Również Wrocław posiada dobre nasłonecznienie do pomyślenia o inwestycji w farmę słoneczną.

Wysokie koszty instalacji?

Kosztowne materiały, z których zostały przygotowane panele mogą powodować duże opłaty przy montażu. Większe farmy słoneczne wymagają także znacznych nakładów finansowych poniesionych podczas eksploatacji. Takie koszty jednak mogą się w ciągu kilku lat zwrócić z nawiązką, po tym okresie możliwe będzie korzystanie z w pełni darmowego prądu oraz zysków z jego sprzedaży. Warto również dodać, że koszty przygotowania instalacji można prosto zmniejszyć wykorzystując programy dofinansowań.

Duża farma, czy mała instalacja?

W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć wykorzystując systemy fotowoltaiczne, można przygotować zarówno mniejsze jak i większe elektrownie. Duże farmy odpowiednio skonfigurowane mogą przynieść spore zyski podczas sprzedaży wytworzonej energii. Właściciele mieszkań mogą wykorzystać przy tym 2 systemy przygotowania elektrowni:
– system on grid – polegający na montażu instalacji bez dodatkowego kosztownego magazynu energii elektrycznej. Taka instalacja podłączana jest bezpośrednio do sieci elektrycznej i można korzystać z prądu wytworzonego tylko podczas procesu produkcji energii.. Jest to jednak często wybierana opcja ze względu na stosunkowo niskie koszty
– system off grid – tutaj oprócz systemów paneli i dodatkowych urządzeń instalowany jest akumulator pozwalający na usamodzielnienie gospodarstwa od dostawcy energii. Magazynowaną energię można wykorzystać w okresie, gdy produkcja energii nie zachodzi.

Opłacalność fotowoltaiki…

Przy odpowiednim ustawieniu elektrowni, w którym chętnie pomożemy mieszkańcom miasta Wrocław można liczyć na bardzo niskie ceny za inwestycję. Ponadto, nawet bez dofinansowania, w ciągu około 5-7 lat działania elektrowni wszystkie niezbędne do jej przygotowania koszty zwrócą się w pełni. Fotowoltaika tworzy urządzenia, które mogą być wykorzystywane przez okres nawet kilkudziesięciu lat, więc taka inwestycja z pewnością jest opłacalna. A im większa powierzchnia nasłonecznienia paneli, tym większe ilości prądu w ciągu roku można wytworzyć.

A może dofinansowanie?

Oprócz ogromnych korzyści płynących z działania elektrowni, klienci mogą liczyć również na dodatkowe programy dofinansowania. Dla domowych instalacji można stosować środki z projektu rządowego Mój Prąd który może przynieść nawet 5000 zł dofinansowania. Aby uzyskać takie środki trzeba oczywiście spełnić odpowiednie kryteria, na stronie https://wasta.com.pl/ można uzyskać więcej potrzebnych informacji na ten temat. Chętnie również wspólnie z klientem zaprojektujemy i zrealizujemy budowę elektrowni uwzględniając kryteria potrzebne do dotacji na fotowoltaikę.