Gdzie montuje się instalację fotowoltaiczną? Istnieją dwa podstawowe systemy montażowe. Jedno z dostępnych rozwiązań zakłada ulokowanie paneli na specjalnych konstrukcjach ustawionych stabilnie na gruncie – zwykle można się z tym spotkać na tak zwanych farmach słonecznych. Druga opcja jest o wiele bardziej popularna i sprowadza się do montażu fotowoltaiki na dachach budynków (domów lub obiektów użyteczności publicznej). Jaki rodzaj dachu jest najlepszy dla paneli słonecznych? Jeśli w najbliższym czasie przymierzasz się do realizacji takiego przedsięwzięcia, już teraz zapoznaj się z podstawowymi wiadomościami na ten temat!

Panele fotowoltaiczne – na jakim rodzaju pokrycia dachowego można je zamontować?

Dachy mogą mieć różny kształt. Czy na każdym z nich istnieje możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej? Co do zasady tak. Jednak warto podkreślić, że w przypadku dachów jednospadowych i dwuspadowych przeprowadzenie prac montażowych jest niezwykle proste. Nieco więcej trudności przynosi umieszczenie paneli słonecznych na dachach płaskich lub kopertowych.

A co z materiałem, z którego wykonana jest połać dachowa? W tym kontekście wyklucza się dachy wykonane z eternitu, poliwęglanu, pleksy lub onduliny, ponieważ niebezpieczeństwo wynika ze zwiększonego zagrożenia pożarowego. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby fotowoltaikę zainstalować na dachach z blachodachówki, blachy (falistej lub trapezowej) albo dachówki (ceramicznej lub cementowej). Nie wiesz, czy Twoje pokrycie dachowe pozwala na montaż paneli słonecznych? Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij opinii u specjalistów.

Montaż fotowoltaiki – jaki kąt nachylenia musi mieć dach?

Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że instalacja fotowoltaiczna działa najlepiej, gdy zostaje zamontowana na dachu, którego kąt nachylenia znajduje się w przedziale 20-40 stopni. Jednak może ona spełniać swoje zadanie także tam, gdzie kąt nachylenia jest mniejszy lub większy – wystarczy, że zastosuje się specjalną konstrukcję opartą na regulowanych stelażach, niwelującą te rozbieżności.

Po jakiej stronie świata montować instalację fotowoltaiczną na dachu?

Planując montaż fotowoltaiki na dachu, należy wziąć pod uwagę także stronę świata, w którą będą skierowane panele. Najlepsza lokalizacja znajduje się tam, gdzie w ciągu doby pada najwięcej światła słonecznego. Zalecane jest zatem unikanie miejsc zacienionych (np. przez znajdujące się w pobliżu wysokie drzewa), ponieważ efektywność fotowoltaiki jest tam najmniejsza. Za najkorzystniejszą opcję w polskich warunkach pogodowych uznaje się usytuowanie paneli słonecznych w kierunku południowym (ewentualnie południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim). Wtedy wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie na najwyższym poziomie, co pozwoli w pełni odkryć jej potencjał, o którym tak dużo się ostatnio mówi.

Czy muszę mieć nowy dach pod fotowoltaikę? Podsumowanie

Wiele osób zainteresowanych zakupem paneli słonecznych zastanawia się, czy nowy dach pod fotowoltaikę to konieczność. Należy podkreślić, że nie ma takiego wymogu, choć oczywiście decydując się od razu na taką inwestycję, o wiele łatwiej jest przygotować projekt oraz dopasować odpowiedni rodzaj poszycia. Równocześnie istnieje możliwość, aby zamontować tę instalację na dachu, który został wybudowany już jakiś czas temu – wymogiem jest jedynie dobry stan techniczny dotychczasowej konstrukcji. Widać więc, że fotowoltaika cechuje się uniwersalnością i jest dostępna dla różnych typów dachu.

Udostępnij post
admin

Polecane artykuły

tr

İsrail Güçleri Gazze’deki Yardım Bekleyen Kalabalığı Vurdu: 104 Ölü Güncel Haber Sitesi

Öncelikle, sabırlı olmak ve küçük bahislerle başlamak önemlidir. Ayrıca, oyunu izleyerek ve kalkış-iniş grafiklerini analiz ederek stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu sayede,

Czytaj
tr

Instagram Kısıtlama Kaç Gün Sürer?

Ters ibraz kuralları uyarınca kredi kartı sahipleri, kredi kartı ile yapılan işlemlerde itiraz etme hakkına sahiptir. Havale/EFT ile yapılan işlemler

Czytaj
tr

Hisse Senedi, Vi̇op, Yurt Dışı Piyasalar

Türk Telekom’un, web sitesinde yer alan bilgilerdeki hatalar nedeniyle sorumluluğu bulunmamaktadır. İnternette daha profesyonel gözükmek için özel bir domain satın

Czytaj