Panele fotowoltaiczne coraz częściej widywane są nie tylko na dachach lub elewacjach prywatnych posesji oraz firm. To samo ma się z rolnictwem – nowa technologia również zaczyna gościć na zabudowaniach gospodarczych. Nie ma się co dziwić. Jest to niezwykła szansa dla rolników, żeby obniżyć koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa. Fotowoltaika jest dla rolników opłacalna tak samo, jak dla innych osób prowadzących firmy czy domów prywatnych.

Ceny prądu rosną i wciąż będą szły w górę. Dla wszystkich jest to dokuczliwe, jednak rolnicy mogą odczuć to wyjątkowo dotkliwie. Rachunki za prowadzenie gospodarstwa rolnego to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Dlatego coraz więcej rolników zastanawia się nad pozyskiwaniem energii elektrycznej z innych źródeł niż dotychczas. Fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem, na które obecnie przyznawane jest dofinansowanie.

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych

Ceny prądu rosną i będą rosnąć w najbliższych latach, co jest szczególnie dotkliwe odczuwane przez rolników. Wysoka cena energii elektrycznej powoduje bowiem, że rachunki w zależności od wielkości gospodarstwa mogą rocznie wynieść nawet od 5 do 20 tys. PLN. Dlatego też coraz częściej rolnicy zastanawiają się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne.

Koszt instalacji paneli zwraca się szybko, ponadto rząd oferuje atrakcyjne dofinansowania, więc na dłuższą metę jest to inwestycja opłacalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny prądu. Eksperci okres zwrotu inwestycji oceniają na 5 lat, a produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne od momentu ich uruchomienia odbywa się całkowicie automatycznie. Sam sprzęt jest natomiast objęty 25, a nawet 30 latami gwarancji producenta.

Instalacja fotowoltaiczna już od pierwszego dnia funkcjonowania pozwala na korzystanie z darmowego prądu, produkowanego samodzielnie. Taka własna elektrownia uniezależnia nie tylko od zewnętrznych dostawców narzucających ceny prądu, ale także zapobiega stratom energii, spowodowanym przez zbytnie oddalenie od tradycyjnych źródeł prądu.

FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA TO:

Wydajność

Niezależność i swoboda, gdyż producent gwarantuje nawet do 25 lat wydajności paneli. Oznacza to, że przez długi czas nie martwią nas rosnące ceny energii elektrycznej

Oszczędność

Oszczędność na energii elektrycznej przez długie lata. Nie tylko dzięki samej instalacji, ale również dzięki licznym programom rządowym.

Nowe możliwości rozwoju

Środki, które zostaną zaoszczędzone na instalacji fotowoltaicznej można wykorzystać na finansowanie rozwiązań służących unowocześnieniu gospodarstwa.

Ochrona środowiska

Zmiany klimatyczne gwałtownie zachodzące na naszej planecie mają znaczący wpływ na sytuację rolników oraz ich plonów. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.