Tylko do 2021 roku ceny za prąd wzrosły o niemal 137%! Panele fotowoltaiczne coraz częściej widywane są nie tylko na dachach lub elewacjach prywatnych posesji oraz firm, ale również na nieużytkach rolnych i zabudowaniach gospodarczych. Stanowi ona niezwykłą szansę dla rolnictwa na znaczące obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa.

Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja dla rolników, na jakie oszczędności mogą oni liczyć po montażu instalacji? Jak prezentuje się kwestia dostępności oraz wysokości przyznawanych dotacji w związku z zakupem tego alternatywnego źródła energii elektrycznej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych

Ceny prądu rosną i będą rosnąć w najbliższych latach, co jest szczególnie dotkliwe odczuwane przez rolników. Wysoka cena energii elektrycznej powoduje bowiem, że rachunki w zależności od wielkości gospodarstwa mogą rocznie wynieść nawet od 5 do 20 tys. PLN. Dlatego też coraz częściej rolnicy zastanawiają się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne.

Koszt instalacji paneli zwraca się szybko, ponadto rząd oferuje atrakcyjne dofinansowania, więc na dłuższą metę jest to inwestycja opłacalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny prądu. Eksperci okres zwrotu inwestycji oceniają na 5 lat, a produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne od momentu ich uruchomienia odbywa się całkowicie automatycznie. Sam sprzęt jest natomiast objęty 25, a nawet 30 latami gwarancji producenta.

Instalacja fotowoltaiczna już od pierwszego dnia funkcjonowania pozwala na korzystanie z darmowego prądu, produkowanego samodzielnie. Taka własna elektrownia uniezależnia nie tylko od zewnętrznych dostawców narzucających ceny prądu, ale także zapobiega stratom energii, spowodowanym przez zbytnie oddalenie od tradycyjnych źródeł prądu.

FOTOWOLTAIKA DLA ROLNICTWA TO:

Wydajność

Niezależność i swoboda, gdyż producent gwarantuje nawet do 25 lat wydajności paneli. Oznacza to, że przez długi czas nie martwią nas rosnące ceny energii elektrycznej

Oszczędność

Oszczędność na energii elektrycznej przez długie lata. Nie tylko dzięki samej instalacji, ale również dzięki licznym programom rządowym.

Nowe możliwości rozwoju

Środki, które zostaną zaoszczędzone na instalacji fotowoltaicznej można wykorzystać na finansowanie rozwiązań służących unowocześnieniu gospodarstwa.

Ochrona środowiska

Zmiany klimatyczne gwałtownie zachodzące na naszej planecie mają znaczący wpływ na sytuację rolników oraz ich plonów. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.