Magazyn energii fotowoltaicznej

Magazyn energii – czy jest opłacalny?

Zdecydowana większość energii, która produkowana jest przez instalację fotowoltaiczną nie zostaje od razu wykorzystana przez nasze gospodarstwo domowe i wymaga „oddania” jej gdzieś. Ze względu na obowiązujące przepisy, różnica ceny pomiędzy sprzedażą, a zakupem energii jest na tyle duża, że przestaje to bym dla nas opłacalne.

Najlepsze magazyny wyposażone w dobrej jakości akumulatory pozwalają na odzyskanie około 95% energii. Warto pamiętać, że one same również energię zużywają. W przypadku tych gorszej jakości strata energii może wynosić nawet 25%. Warto również wspomnieć, że magazyny energii również posiadają swoją maksymalną pojemność, z tego względu właściciele instalacji często nie unikną oddawania energii do sieci.

Dlaczego warto mieć magazyn energii?

Mimo iż sama inwestycja nie zapewnia bardzo dużej oszczędności, pozwala na poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle ważne. W razie sytuacji awaryjnych gwarantuje zasilanie, kiedy np. sieć energetyczna w Twojej okolicy ma awarię. Wówczas to właśnie Ty, nie jesteś narażony na straty wynikające z braku zasilania.

Czy możemy uzyskać dofinansowanie na magazyn energii?

Niestety, obecnie w naszym kraju nie ma programów, które gwarantują dofinansowanie na magazyny energii. Nie ulega jednak wątpliwości, że programy tego typu z pewnością powstaną, gdyż rośnie zainteresowanie tego typu usługami.

Jeżeli posiadamy działającą instalację fotowoltaiczną, podnosi ona napięcie sieci energetycznej. Powoduje to wyrównanie napięcia w gniazdku, które nie zawsze jest jednakowe. W skrócie, im dalej od sieci energetycznej znajduje się Twój dom, tym mniejsze jest napięcie w Twoim gniazdku. Jeżeli w pobliżu jest instalacja fotowoltaiczna, automatycznie ono wzrasta. Obecność dużej ilości mikroinstalacji może przyspieszyć zużycie urządzeń elektrycznych.