W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Widok paneli na dachach domów lub instalacji fotowoltaicznych na nasłonecznionych działkach, jeszcze kilka lat temu mogący budzić zdziwienie, przestaje być czymś zaskakującym. Wzrasta świadomość ekologiczna i energetyczna Polaków, a najlepszym tego potwierdzeniem są liczby – około 750 tysięcy gospodarstw domowych w naszym kraju już teraz aktywnie wykorzystuje zalety fotowoltaiki. To szczególnie istotne w obliczu zmieniającego się klimatu i stale rosnących cen energii.

Prąd za darmo – czy to możliwe?

Najkrótsza, a zarazem prawdziwa odpowiedź brzmi – tak! Inwestycja w panele słoneczne i zwraca się po około 6 latach, podczas gdy gwarancja na ich prawidłowe działanie wynosi zwykle pomiędzy 25-30 lat. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że po okresie okresie szacowanym właśnie na około 6 lat, produkowana energia jest darmowa. Jest to szczególnie istotne w perspektywie znacznych wzrostów cen prądu. Podwyżki rachunków są nieuniknione i możliwe do zaobserwowania na przykładzie wielu poprzednich lat, z kolei w najbliższych kilkunastu miesiącach specjaliści spodziewają się nawet dwucyfrowych wzrostów cen. Należy pamiętać, że zakup paneli fotowoltaicznych może być dofinansowany przez Państwo – istnieją programy wspierające korzystanie z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu można obniżyć ogólny koszt inwestycji.

Realna ochrona środowiska.

W obecnych czasach już nawet najwięksi sceptycy przyznają, że niezbędna jest zmiana sposobu pozyskiwania energii. Energia słoneczna nie emituje jakichkolwiek zanieczyszczeń, jest również w pełni odnawialna i dostępna. Warto zacząć od siebie i stanowić dobry przykład w kontekście świadomości ekologicznej, realnie przyczyniając się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Prosty montaż – wieloletnie działanie.

Chociaż panele fotowoltaiczne stanowią inwestycję na wiele lat, ich instalacja nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem – powinna potrwać nie dłużej niż dwa dni. Również wybór miejsca nie jest niczym trudnym. Podstawowym warunkiem jest duże nasłonecznienie. Panele można zainstalować na różnego rodzaju dachach, ale także na gruncie (np. na terenie działek) czy zewnętrznych ścianach budynków.

Zalety fotowoltaiki nie ograniczają się tylko do wyżej wymienionych kwestii. W znacznym stopniu podnoszą wartość nieruchomości na której są zainstalowane. Są bardzo prostymi i bezawaryjnymi systemami – w praktyce po ich zamontowaniu nie trzeba męczyć się konserwacją lub wymianą jakichkolwiek elementów. Stanowią znakomite połączenie oszczędności z pro-ekologicznym podejściem.

Udostępnij post
admin

Polecane artykuły

Dlaczego warto wybrać fotowoltaikę?
Fotowoltaika

Dlaczego warto wybrać fotowoltaikę?

Rynek fotowoltaiki wciąż dynamicznie się rozwija. Fotowoltaika zapewnia niemal darmowe źródło energii, przez długi czas. Jest nadal często wybierana, przyczyniają

Czytaj
Ceny prądu w 2022 wciąż rosną – wybierz fotowoltaikę!
Fotowoltaika

Ceny prądu w 2022 wciąż rosną – wybierz fotowoltaikę!

Rachunki za energię elektryczną znacznie wzrosły w 2022. Niestety nadal będą się zwiększać. Aby je znacznie zmniejszyć nawet do kilkudziesięciu

Czytaj
Jakie diody stosuje się w panelach fotowoltaicznych?
Fotowoltaika

Jakie diody stosuje się w panelach fotowoltaicznych?

Systemy fotowoltaiczne to skomplikowane i zaawansowane technologicznie moduły, starannie opracowane w taki sposób, aby czerpanie i pobieranie energii elektrycznej wprost

Czytaj