Obecnie gwarancja na panele fotowoltaiczne wynosi między 10 a 15 lat. Wcześniejsze generacje natomiast były objęte inną gwarancją, a ich żywotność szacuje się na ok. 25 lat. Trwałość ogniw fotowoltaicznych w nowszych modelach może jednak osiągać nawet do 40 lat. Wszystko w zależności od miejsca umiejscowienia oraz warunków pogodowych. Co więcej, spadek efektywności paneli fotowoltaicznych można zauważyć między 5 a 10 lat użytkowania. Stąd wskazana ilość lat gwarancji. Jeśli jednak zauważysz spadek sprawności o ok. 20% to znak, że mogło dojść do awarii technicznej i należy zwrócić się do firmy fotowoltaicznej o naprawę lub wymianę.

Od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych?

Żywotność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od wielu czynników. Szacuje się, że fotowoltaika powinna działać przez ok. 25 lat bez znaczących spadków efektywności. Oczywiste jest, że każda fotowoltaika może inaczej funkcjonować. Przede wszystkim wiedz, że żywotność ogniw fotowoltaicznych zależy od warunków atmosferycznych. Mimo przekonania o wysokiej sprawności w słońcu panele fotowoltaiczne mogą szybciej się zużywać przy upałach, gradobiciach, a także deszczu i śniegu. Za ochronę sprawności odpowiada głównie powierzchnia paneli fotowoltaicznych oraz falownik, który zmienia prąd stały w zmienny. Niekiedy instalacje fotowoltaiczne są zaprojektowane w taki sposób, że prąd z paru ogniw może trafiać do jednego falownika, wskutek czego jest on bardzo obciążony i może być krócej sprawny.

Ważne elementy dotyczące sprawności paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są produkowane w różny sposób. W zależności od parametrów gwarantują sprawność baterii słonecznych. Ważne elementy, które również mają wpływ na żywotność ogniw fotowoltaicznych to m.in.:

  • materiał, z jakiego są wykonane panele fotowoltaiczne,
  • sposób montażu instalacji fotowoltaicznej,
  • umiejscowienie paneli fotowoltaicznych oraz ich kąta nachylenia,
  • zastosowanie nowych technologii, wpływających na zacienienie powierzchni paneli fotowoltaicznych,
  • poziomu naturalnego nasłonecznienia.

Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Żywotność paneli fotowoltaicznych można wydłużyć, mimo, że wiadomo, że są one bezobsługowe. Przede wszystkim warto pamiętać o ich regularnej konserwacji. Jak to zrobić? Poznaj sposoby na monitorowanie trwałości ogniw fotowoltaicznych poprzez:

  1. odczyt z falownika – tworzone są dedykowane aplikacje w telefonie, które umożliwiają obserwację stanu paneli fotowoltaicznych,
  2. sprawdzanie okablowania – powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, ponieważ każde uszkodzenie instalacji powoduje spadek w ilości produkowanej energii.

Są to proste sposoby, które naprawdę mogą wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych.

Spadki efektywności paneli fotowoltaicznych

Szacuje się, że spadki efektywności paneli fotowoltaicznych w wysokości 0,5% rocznie są nieodczuwalne. Natomiast panel słoneczny w momencie jego montażu jest cały czas na swoim miejscu, nie zmieniając swojego położenia, by móc ciągle pozyskiwać promienie słoneczne.

Udostępnij post
admin

Polecane artykuły

Post image
Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?

Jednym z ekologicznych rozwiązań na pozyskiwanie energii odnawialnej są panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Jednak, które urządzenie wybrać? Obydwie metody

Czytaj
Post image
Fotowoltaika

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Obecnie gwarancja na panele fotowoltaiczne wynosi między 10 a 15 lat. Wcześniejsze generacje natomiast były objęte inną gwarancją, a ich

Czytaj
Post image
bez kategorii

Mały Trójpak Energetyczny – co to jest?

Mały Trójpak Energetyczny 2013 jest zmianą ustawy Prawa energetycznego, która przyjęta została 26 lipca 2013 r. Trójpak energetyczny powstał w

Czytaj