Fotowoltaika Opole – Panele i instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika Opole - Panele i instalacje fotowoltaiczne

Systemy fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną są szeroko polecaną inwestycją w ciągu ostatnich lat. Do tego stanu z pewnością przyczyniły się liczne programy dofinansowania, a także rozwój technologii warunkujący jeszcze efektywniejsze wytwarzanie energii. Mieszkańcy miasta Opole oraz okoliczni inwestorzy czy właściciele domów prywatnych mogą już teraz samodzielnie, lub z naszą pomocą przygotować system fotowoltaiczny. Warto jednak przed takim działaniem sprawdzić, jakie panele czy rodzaj elektrowni będzie najkorzystniejszy dla nas.

Cel budowy farmy fotowoltaicznej

Przed przystąpieniem do kupna i montażu systemów paneli, warto zastanowić się nad tym, do czego elektrownia ma służyć. Farma fotowoltaiczna przeznaczona do domowego zaopatrzenia w prąd będzie różnić się od instalacji generującej energię dla gospodarstw rolniczych czy farm produkujących energię na sprzedaż. Ten aspekt ważny jest również ze względu na programy dofinansowania, które wymagają spełnienia określonych kryteriów. Im większa elektrownia, tym wyższe są również koszty jej przygotowania. Fotowoltaika mimo znacznych obniżek cenowych nadal generuje spore koszty podczas montażu, warto więc wybrać stosowny model by nie przepłacić za przygotowanie elektrowni.

Przestrzeń na przygotowanie paneli

By farma fotowoltaiczna działała w pełni sprawnie, potrzeba oczywiście odpowiedniego naświetlenia. Parametry paneli fotowoltaicznych udostępniają możliwość przygotowania elektrowni zarówno na płaskich jak i pochyłych powierzchniach. Mniejsze systemy paneli można ustawić na tarasie, w ogrodowej działce czy nawet na zadaszeniu mieszkania. Należy jednak pamiętać, by znaleźć miejsce dobrze oświetlone, które będzie jak najmniej zasłaniane przez drzewa, inne budynki oraz inne źródła cienia. Szczególnie ważny jest dobór miejsca w przypadku planowania produkcji energii na skalę przemysłową. Opole jest miejscem, gdzie nie brakuje otwartych przestrzeni, na których można przygotować swój system fotowoltaiczny. Przy budowie przemysłowej farmy fotowoltaicznej trzeba również zadbać o kryteria jakości ziemi. Zgodnie z ustawami prawnymi fotowoltaika może być montowana tylko na gruntach słabo użyźnionych IV lub wyższej klasy.

Montaż samodzielny, czy ze specjalistyczną pomocą?

Niewielką elektrownię można przygotować bez żadnego dodatkowego wsparcia. Montaż paneli oraz podłączenie jej do instalacji elektrycznej przy znajomości odpowiednich zasad bezpieczeństwa nie jest aż tak skomplikowany. Jednak zaleca się zasięganie pomocy doświadczonych firm, takich jak firma Wasta, która przygotowała już niejednokrotnie skuteczne i wydajne elektrownie. Fotowoltaika może również przynieść dodatkowe źródła dofinansowania, do których trzeba jednak spełnić określone warunki.
Do projektowania dużych elektrowni, pomoc fachowców również okaże się bardzo potrzebna. Trzeba bowiem zapewnić wtedy szereg formalności dotyczących na przykład:

– uzyskania potrzebnych zezwoleń budowlanych w przypadku montażu elektrowni dużej mocy
– wykonania planów i projektów elektrowni potrzebnych podczas składania wniosków o dofinansowanie
– doboru odpowiednich paneli oraz przekaźników energii
– przygotowania i montażu elektrowni z uwzględnieniem kryteriów bezpieczeństwa wymaganych przez dystrybutora energii, do którego odprowadzany będzie prąd.

Wszystkie te formalności potrzebne podczas budowy elektrowni może zapewnić zewnętrzna firma, która dodatkowo podpowie z jakich produktów i paneli skorzystać montując swoją elektrownię. Przeglądając witrynę można zapoznać się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi tego czym jest fotowoltaika, jakie programy dofinansowania można uzyskać na budowaną elektrownię, znajdują się tam również dane kontaktowe do przedstawicieli naszej firmy.

Na stronie można znaleźć także przydatne narzędzie zwane kalkulatorem do fotowoltaiki. Pozwala on na wstępną wycenę inwestycji, uwzględniając jej podstawowe parametry i koszty. Klient od razu może więc uzyskać informacje dotyczące przewidywanych kosztów przygotowania elektrowni.