Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych ze względu na liczne korzyści, które płyną z tej instalacji. Przede wszystkim jest to przedsięwzięcie, które pozytywnie oddziałuje na środowisko i niweluje negatywny wpływ człowieka na ekologię. Co więcej, generuje znacznie mniej kosztów, a całość inwestycji zwraca się po kilkunastu latach. Liczne dofinansowania, jakie są oferowane klientom zainteresowanym fotowoltaiką, pomagają każdemu chętnemu w budowie nowoczesnej technologii. Chcąc założyć taką instalację w swoim gospodarstwie, warto wiedzieć, ile energii produkuje panel fotowoltaiczny i czy ta wartość spełni oczekiwania oraz indywidualne preferencje. Poniżej przedstawiamy, ile prądu wytwarza panel słoneczny.

Ile energii wyprodukuje panel słoneczny?

Ilość wytwarzanej energii paneli słonecznych zależna jest od warunków rzeczywistych, a więc między innymi od kąta padania, ilości światła i powierzchni, na której panele mają być zamontowane. Im większy obszar, tym lepiej, zwłaszcza jeżeli mamy większe zapotrzebowania.

Jednak jeżeli chodzi o jeden panel słoneczny, potrafi on wyprodukować około 0,78 kWh energii w ciągu dnia. Przyjmując, że optymalna instalacja składa się z 15 paneli po 300 kWp, a każdy z nich ma moc 4,5 KWp, oznacza to, iż w ciągu roku panele słoneczne mogą wytworzyć okło 4275 kWh odnawialnej energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne – produkcja

Generowanie energii przez panel słoneczny zależy również od budowy samych paneli i materiału, z jakiego są wykonane. Technologia komórek słonecznych w połączeniu z materiałów półprzewodnikowych, w postaci krzemu, germanu i selenu oraz innych przewodzących związków, pozwala na otrzymanie najwyżej jakości baterii słonecznych, które odporne są na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz znoszą różnicę temperatur.

Budowa paneli słonecznych

Moduł panelu ma budowę złożoną z warstw materiałów i elementów, a warstwa wierzchnia rozpoczyna się od położenia szkła solarnego, które odpowiada za jak największą ilość pochłanianego światła. Następnie położona folia uczestniczy w procesie laminacji, a więc hermetyzuje ogniwa. Kolejno dochodzi do lutowania, a panele słoneczne przechodzą test elektroluminescencyjny, który sprawdza, czy dotychczasowa budowa paneli przebiegła bezbłędnie.

Następnie po raz kolejny kładzione są dwa rodzaje folii, w tym folia elektroizolacyjna. Ten proces odpowiada za zabezpieczenie paneli przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych. Kolejno zachodzi laminacja, a więc połączenie wszystkich elementów, co zapewnia wytrzymałość, szczelność, odporność i przede wszystkim bardzo długo okres żywotności. Kolejno moduły zamykane są w aluminiowej ramie oraz przyłączane jest gniazdo, które umożliwia łączenie paneli. Po zakończonej produkcji baterie słoneczne testowane są w komorze symulatora światła słonecznego, która sprawdza pomiary elektryczne danego modułu.

Udostępnij post
admin

Polecane artykuły

Post image
bez kategorii

Mały Trójpak Energetyczny – co to jest?

Mały Trójpak Energetyczny 2013 jest zmianą ustawy Prawa energetycznego, która przyjęta została 26 lipca 2013 r. Trójpak energetyczny powstał w

Czytaj
Post image
Fotowoltaika

Jak wygląda rozliczanie umowy z zakładem energetycznym?

Montaż fotowoltaiki jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, na które decyduje się tak wiele osób ze względu na liczne korzyści. Co więcej,

Czytaj
Post image
Fotowoltaika

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych ze względu na liczne korzyści, które płyną z tej instalacji. Przede

Czytaj