System paneli fotowoltaicznych nie musi być taki kosztowny, zwłaszcza, że dostępne są również dodatkowe programy finansowania. Nawet użytkownicy prywatni przygotowujący elektrownię w swoich domach mogą liczyć na wsparcie i liczne dotacje z programów rządowych oraz regionalnych. Dodatkowym plusem montażu elektrowni jest możliwość zwrotu części kosztów, które gwarantuje ulga termomodernizacyjna. Czy fotowoltaiczne instalacje również podchodzą pod ten program?

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga ta została wprowadzona w 2019 roku. Dotyczy ona osób fizycznych płacących podatek dochodowy oraz podatników rozliczających się w formie ryczałtu. Programem ulgi objęci są właściciele domów jednorodzinnych, którzy w danym roku podatkowym dokonywali przedsięwzięć termomodernizacyjnych w swoich mieszkaniach. Koszty przygotowania takich instalacji mogą zostać odliczone od podatku, jeśli tylko przedsięwzięcie zostanie ukończone w okresie 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego.

Czy dotyczy ona również fotowoltaiki?

Ustawa definiując czym są przedsięwzięcia termomodernizacyjne wskazuje między innymi na instalacje powodujące zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej a także zmniejszenie zużycia energii w budynku. Z tych wskazówek wynika, że z ulgi mogą więc skorzystać osoby przygotowujące:
– instalację fotowoltaiczną
– montaż kolektorów słonecznych
– wymianę elementów istniejącej instalacji grzewczej lub przygotowania ciepłej wody użytkowej
Z tego wynika, że również przygotowanie domowej elektrowni słonecznej może być powodem przyznania ulgi podatkowej i jeszcze bardziej zmniejszyć opłaty za przygotowanie takiej inwestycji.

Komu należy się ulga termomodernizacyjna?

Ulga może zostać przyznana podatnikom opodatkowanych podatkiem liniowym bądź zryczałtowanym. Konieczne jest również ukończenie przedsięwzięcia w ciągu 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonano pierwszego wydatku na instalację fotowoltaiczną. Ulgę mogą zastosować właściciele domów jednorodzinnych, do których zalicza się zarówno budynki wolnostojące, szeregowe i bliźniacze mieszkania, a także budynki zabudowy grupowej stanowiące jedną całość. Dom musi służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, a ulga przysługuje gdy na dzień odliczenia nieruchomości spełniają powyższe warunki.

Taka pomoc z pewnością okaże się przydatna dla mniej zamożnych inwestorów, którzy mogą dużo taniej przygotować elektrownię słoneczną. Ulga podatkowa nie jest zależna od wielkości czy mocy domowych elektrowni, zatem warto skorzystać z takiej formy dofinansowania.

Udostępnij post
admin

Polecane artykuły

Post image
Fotowoltaika

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne to ostatnimi czasy świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd. Jednak, tak samo jak w przypadku

Czytaj
Post image
Fotowoltaika

Ile prądu wytwarza panel słoneczny?

Jeśli chcesz zamontować w swoim gospodarstwie domowym panele słoneczne, musisz wiedzieć, ile ich zakupić, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii dzięki

Czytaj
Post image
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - dowiedz się jak je uzyskać!

AGROENERGIA 2021 – fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika dla rolnika to rozwiązanie, które zdobywa coraz większe grono zwolenników. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma możliwość uzyskiwania wsparcia

Czytaj